Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δραστηριοτήτων του, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης, Παν/μιο Κρήτης πραγματοποίησε την ετήσια ερευνητική του εξόρμηση, στα Άγραφα Όρη (από 26/6/2015 έως 1/7/2015). Στην αποστολή συμμετείχαν 14 άτομα (5 συνοδοί - ερευνητές του ΜΦΙΚ και 9 προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές του τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστήμιου Κρήτης). Στόχος της αποστολής ήταν πέραν της εκπαίδευσης των φοιτητών, η προσέγγιση της βιοποικιλότητας της εν λόγω περιοχής και η συλλογή δειγμάτων (κυρίως αρθρόποδα, χερσαία σαλιγκάρια, αμφίβια, ερπετά και μικροθηλαστικά) τα οποία εμπλουτίζουν τις επιστημονικές συλλογές του ΜΦΙΚ και οι οποίες θα χρησιμοποιηθούν μελλοντικά για διάφορες οικολογικές και εξελικτικές μελέτες.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά για άλλη μια φορά την ΑΝΕΚ Lines, για την ουσιαστική συμβολή της στην πραγματοποίηση της εκδρομής, χορηγώντας δωρεάν την ακτοπλοϊκή μεταφορά της αποστολής.ANEK Lines