Το Σάββατο 21 Απριλίου 2018 και την Κυριακή 22 Απριλίου 2018 πραγματοποιήθηκε στην Έκθεση του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης εκπαιδευτικό σεμινάριο με θέμα «Πρώτες βοήθειες στην Άγρια Πανίδα και οργάνωση Δικτύου Εθελοντών», το οποίο διοργάνωσε το Πανεπιστήμιο Κρήτης-Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης σε συνεργασία με τον Σύλλογο Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής ΑΝΙΜΑ.

Το σεμινάριο είχε σκοπό να γνωρίσουν οι συμμετέχοντες τη βιοποικιλότητα της Κρήτης, τις απειλές που αντιμετωπίζουν τα άγρια ζώα του νησιού, τα εργαλεία αντιμετώπισης αυτών των απειλών, τις πρακτικές άλλων χωρών, τη διαδικασία της περίθαλψης θηλαστικών και πτηνών που βρίσκονται σε κίνδυνο, τη σημασία του εθελοντισμού στη διάσωση και φροντίδα άγριων ζώων που χρήζουν ιατρικής βοήθειας και τη συνεισφορά τους στον εμπλουτισμό των γνώσεών μας μέσω της επιστήμης των πολιτών. Βασικός όμως στόχος της διήμερης εκπαίδευσης, ήταν να βελτιώσουν οι εθελοντές, οι πολίτες και τα στελέχη των αρμόδιων υπηρεσιών που εμπλέκονται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο με τη διατήρηση της άγριας ζωής, τις γνώσεις τους στην παροχή πρώτων βοηθειών και περίθαλψης σε ζώα της άγριας πανίδας.

Όπως αναφέρθηκε εκτενώς στο σεμινάριο, κάθε χρόνο ένας μεγάλος αριθμός άγριων ζώων, κυρίως πτηνών, βρίσκεται αντιμέτωπος με διάφορες ανθρωπογενείς απειλές, εσκεμμένες ή από αμέλεια θανατώσεις, και τραυματισμούς. Η απουσία οργανωμένης κρατικής δομής περίθαλψης στο νησί, αποβαίνει αρκετές φορές μοιραία για τη ζωή ενός μεγάλου αριθμού ζώων, τα οποία τελικά δεν επιβιώνουν μέχρι να φθάσουν στα Κέντρα Περίθαλψης της ηπειρωτικής χώρας, είτε γιατί δεν δόθηκαν άμεσα οι απαραίτητες Α΄ βοήθειες, είτε γιατί ταλαιπωρήθηκαν κατά τη διάρκεια των μετακινήσεων, είτε γιατί τους παρασχέθηκε πολύ αργά κτηνιατρική φροντίδα. Όσα από αυτά τελικά επιβιώνουν, αποστέλλονται ξανά πίσω στην Κρήτη για να απελευθερωθούν στις περιοχές όπου εντοπίστηκαν ή σε μεγάλες μαζικές απελευθερώσεις, ανάλογα με τη δυνατότητα των εθελοντών της ΑΝΙΜΑ και του ΜΦΙΚ.

Οι εισηγητές της ΑΝΙΜΑ παρέδωσαν θεωρητικά και πρακτικά μαθήματα πρώτων βοηθειών, για τις συχνότερες περιπτώσεις περιστατικών εισαγωγής άγριων ζώων στους σταθμούς πρώτων βοηθειών και στα κέντρα περίθαλψης (τραυματισμός, δηλητηρίαση, κατάγματα, καθαρισμός από κόλλες, λάδια, πετρέλαιο κ.ά.).  Έγινε αναλυτική παρουσίαση των μεθόδων θεραπείας, περίθαλψης και ένταξης, ανατροφής νεοσσών ή και νεογνών, φροντίδας των άγριων ζώων κ.ά.

Στο σεμινάριο συμμετείχαν εθελοντές, ομοσπονδιακοί θηροφύλακες και θηροφύλακες κυνηγετικών συλλόγων,  πυροσβέστες, εκπαιδευτικοί, φοιτητές, φροντιστές ζώων και απλοί πολίτες που ενδιαφέρονται να ενημερωθούν, από το Ηράκλειο και το Λασίθι. Εκτός των εισηγήσεων οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά και ζωντανά την παροχή πρώτων βοηθειών σε 3 πτηνά που εισήχθησαν στο ΜΦΙΚ για περίθαλψη τις ημέρες εκείνες (μία γερακίνα, ένας γλάρος και μία κουρούνα) αλλά και να κάνουν πρακτική στη χορήγηση υγρών ενυδάτωσης ή φαρμάκων, στην τοποθέτηση νάρθηκα, στην περίδεση σπασμένων φτερούγων και σε άλλες ενέργειες περίθαλψης.

Η εκπαίδευση εντάσσεται στις δράσεις του έργου «Δημιουργία δικτύου εθελοντών περίθαλψης και υποδομών Α’ Βοηθειών για την άγρια πανίδα σε Κρήτη και Αθήνα» το οποίο χρηματοδοτεί το  Ίδρυμα Α.Γ. Λεβέντη.

Το δεύτερο σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί το αμέσως επόμενο διάστημα στα Χανιά, προκειμένου να εκπαιδευτούν περισσότεροι εθελοντές και στη δυτική Κρήτη, ενώ θα ακολουθήσει η οργάνωση του Δικτύου Εθελοντών και επαναληπτικά, μικρότερης διάρκειας, σεμινάρια για τα μέλη του Δικτύου.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε τις ακόλουθες εισηγήσεις:

Σάββατο 21 Απριλίου 2018

10.00-10.30         Εγγραφές

10.30-11.00         Καλωσόρισμα-Γνωριμία συμμετεχόντων

11.00-11.30         Το έργο των Κέντρων Περίθαλψης Άγριων Ζώων και των Σταθμών Α’ Βοηθειών

11.30-12.00         Ο ρόλος των εθελοντών

12.00-12.15         Διάλειμμα για καφέ

12.15-12.45         Παρουσίαση της πλατφόρμας ΠΑΡΑΤΗΡΩ

12.45-14.00         Παροχή Α’ βοηθειών

14.00-15.00         Ελαφρύ γεύμα

15.00-16.45         Παροχή Α’ Βοηθειών (συνέχεια)-Περίθαλψη/Διατήρηση

16.45-17.30         Διάλειμμα για καφέ